SZKIEŁKOWANIE

SZKIEŁKOWANIE

Szkiełkowanie, tak jak piaskowanie jest metodą ścierno-strumieniową. Różnicą jest użyte ścierniwo, w tym przypadku czynnikiem ściernym są nie ziarna korundu, ale szklane mikrokulki. Jest to metoda, która oczyszcza powierzchnie z różnego rodzaju zabrudzeń. Materiałem ściernym w szkiełkowaniu są mikrokuleczki. Do wiodących zalet skiełkowania można zaliczyć brak ingerencji w strukturę czyszczonego materiału. Dzięki szkiełkowaniu otrzymywana jest odtłuszczona i estetycznie wykończona powierzchnia (matowa lub błyszcząca), która wyróżnia się satynowym połyskiem. Szkiełkowanie jest metodą bardzo delikatną.

Ten rodzaj oczyszczania powierzchni cechuje się znaczną elastycznością. Nie powoduje ścierania erozyjnego, a jednocześnie skutecznie usuwa drobne zanieczyszczenia, uszkodzenia oraz rdzę. Duże znaczenie ma wielkość ścierniwa oraz świeżość kulek, które w czasie szkiełkowanie szybko się zużywają. W zależności od średnicy kulek, można uzyskać różny efekt końcowy.

METODA SZKIEŁKOWANIA

  • W odróżnieniu od innych metod, szkiełkowanie pozwala osiągnąć bardzo estetyczny efekt satynowego połysku.

  • Usuwanie zanieczyszczeń i uszkodzeń z różnego rodzaju powierzchni (rdza, oleje, plamy, stare powłoki, przebarwienia itd.),

  • Ogólne wzmocnienie powierzchni elementów metalowych (uzyskanie lepszej odporności na zabrudzenia).

  • Przygotowanie powierzchni metalu do pokrycia jej tlenkiem bądź niklem galwanicznym.

  • Wygładzenie, oczyszczenie oraz utrwalenie powierzchni metalu.

  • Uzyskanie estetycznej powierzchni o naturalnej gładkości.